5 Klasik Şarap Kokteyli

En sevdiğiniz bir kadeh şarabın önüne elbette hiçbir şey geçemez ancak aşağıdaki tariflere bir göz atın derim.

FRENCH 75 1. Dünya Savaşı sıralarında bulunan bu limonlu cin ve şampanya kombinasyonu ismini alkol etkisi o kadar güçlü olduğu için French 75 milimetre arazi silahından almıştır.


Şampanya kadehinde 1,5 yemek kaşığı cin, 1/4 çay kaşığı dilediğiniz bir şurup, 3 çay kaşığı limon suyu ve 3 yemek kaşığı köpüklü şarabı karıştırın.


MIMOSA

Meyve suyu ve köpüklü şarap kombinasyonu olan türünün en iyisi bu brunch kokteyli, waffle'dan yumurtalı ekmeğe kadar her şeyin yanına yakışır.


5 yemek kaşığı portakal suyu ve yarım su bardağı köpüklü şarabı şampanya kadehinde karıştırın.


SPRITZER

Spritzer aslında bildiğiniz soda-beyaz şarap. Tavsiyem ise meyveli sodalarla deneyerek lezzet alternatifleri yaratmanız. Sade soda tercih edecekseniz limon da sodanın en önemli yancısı olduğundan içine de bir dilim limon. Ölçekler fifty-fifty.


SANGRIA

Sangria ispanyolların en çok tükettiği kokteyllerin başında gelir. Biraz emekle onlarca çeşidini yapabilir, farklı farklı lezzetler elde edebilirsiniz. 1.5 litrelik şişeye olacak şekilde. 2 çorba kaşığı şeker, 1 litre kırmızı şarap , 20 cl vodka, üzerini meyve suyu ile tamamladıktan sonra içine mevsim meyveleri atmak gerekir. Armut, elma , portakal , ananas vs. Bu karışımı 1.5'luk şişemizin ağzını iyice kapadıktan sonra iyice çalkalıyoruz ve beklemeye bırakıyoruz. Bekleyiş 3-4 saat olup, tercihen buzdolabı lokasyonunda olmalıdır. 1 gün bekletirseniz daha çok posa lezzeti alırsınız.

İstediğiniz meyvelerin orjinalleri yerine meyveli soda, portakal suyu, limon suyu, ananas suyu gibi ekstraları karıştırıp şeker oranını yarıya indirerek kendi sangria'nızı da elde edebilirsiniz.


YELLOW

En ucuz roZe şarabı alıyoruz. Şarabımıza ananas dilimlerini ekleyip, beklemeye alıyoruz. 30 dakika içinde şarabımız içime hazır!