Şarap Severler İçin 5 Film Önerisi

1- Bottle Shock (2008)

Eğer Netflix’iniz varsa, 2008 yapımı komedi-drama türündeki Bottle Shock, önünüze çıkan bir pop up’la size önerilen filmlerden biri olabilir. Şimdiye kadar izlemediyseniz, bu filme kesinlikle bir şans vermelisiniz. 1970’ler California’sında şarap yapımı üzerine olan Bottle Shock, konusunu 1976’da gerçekleşen kötü şöhretli şarap tadım etkinliğinden alıyor. Oyuncu kadrosu da bir hayli zengin olan filmde Chris Pine, Bill Pullman ve 2016’da hayatını kaybeden Alan Rickman rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Randall Miller oturuyor.


2- A Good Year (2006)

Her ne kadar eleştirmenler, hakkında övgü dolu yazılar kaleme almamış, bol yıldızlı filmin adı sanı pek duyulmamış olsa da, A Good Year aslında iyi bir seyirlik. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu filmde Crowe, hayatını yatırım bankeri olarak kazanan Max Skinner’ı canlandırıyor. Titrinden de anlaşılacağı üzere Max, çok da iyi ve nazik biri değil. Ancak amcasının ölümüyle yolu, bir zamanlar çocukluğunun da geçtiği Fransa’nın Provence bölgesinde bağlara düşüyor. “Buraları bir an önce satayım da kurtulayım” diyen çıkarcı, inatçı ve sevimsiz Max, yavaş yavaş doğanın, bağların, şarapların ve buradaki insanların güzelliğini görmeye başlayınca ise hayatı değişiyor. A Good Year, neden leziz bir şarapla birlikte seyredilmesin?


3- Sideways (2004)

Alexander Payne’in 2004’te çektiği Sideways, çıkar çıkmaz büyük gürültü koparmayı başardı. Böylelikle en bilindik şarap filmi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Komedi ile dramayı başarıyla harmanlayan bir yol filmi olan Sideways, kariyerinde düşüşe geçmiş aktör Jack ve yazarlık kariyerinde bir türlü dikiş tutturamamış Miles’ın California’daki muhteşem bağlara doğru olan yolculuğunu merkeze alıyor. Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen ve Sandra Oh’lu kadrosuyla Sideways, nefis şarapların yanı sıra orta yaş krizleri, yıllanmış dostluklar, aşk ve depresyona da değiniyor.


5- The Secret of Santa Vittoria (1969)

1969 yapımı bu savaş filmi, “vintage” cazibesiyle listenin iddialı filmlerinden biri. Anthony Quinn, Anna Magnani ve Virna Lisi’nın başrollerde yer aldığı The Secret of Santa Vittoria, İkinci Dünya Savaşı İtalya’sında geçiyor ve bölge halkının Almanlardan bir milyon şişe şarabı nasıl sakladıklarını anlatıyor. İki saati aşan süresiyle Stanley Kramer yönetmenliğindeki film, iki dalda Oscar adayı olmuştu.Kaynak: Listelist