Şarap Severler İçin 5 Belgesel Önerisi

1- Red Obsession (2013)

Son yıllarda şarap piyasasına yepyeni bir müşteri katıldı: Çin! Ülke sadece muhteşem bağlarında nefis şaraplar üretmiyor, Çinliler de şaraba bayılıyor! Çin, 2020’de dünyadaki ikinci büyük şarap müşterisi olacak. 2013 yapımı Red Obsession adlı belgesel de işte tam bu konu üzerinde duruyor: Çin’in şaraba karşı olan ve gittikçe büyüyen iştahı, özellikle de Bordeaux’ya karşı. Peki belgeselde kim anlatıcı dersiniz? Çok sevdiğimiz Russell Crowe!


2- A Year in Burgundy (2013)

Malum, şarap yapımında yıllar büyük önem taşıyor. Başlangıçtan sonuca, üzümden şişeye uzanan süreç, şarabı tanımlayan ana etken. Şarabı merkezine alan filmlerin adında sıklıkla “yıl” kelimesinin bulunması da işte bu yüzden! 2013 yapımı belgesel A Year in Burgundy, Fransa’nın Burgundy bölgesinde şarap yapan yedi aileyi izlerken, yapım sürecindeki kültürel ve yaratıcı işleyişi izleyicisine aktarıyor.


3- Somm (2012)

Şarabı bir bardağa dökmek ile onu yüzünüzde kendinizden emin ve bilge bir ifadeyle, uygun bir bardağa nazikçe servis etmek arasında büyük fark var. Someliye yani şarap garsonu olmak işte bu yüzden sıradan bir iş değil; bilgi ve tecrübe gerektiriyor. 2012 yapımı belgesel Somm da işte tam bu konu üzerinde duruyor. Umut vadeden genç someliye adayları, aldıkları eğitimin ardından diplomalarına kavuşmaya çalışıyor. Ancak someliye eğitimi veren bu okul, kurulduğu 1969 yılından beri sadece 240 kişi bu diplomayı almaya haz kazanmış, sizin anlayacağınız herkesin harcı değil bu işler! Somm, izleyicisine sunacak pek çok şeyi olan, keyifli ve öğretici bir belgesel.


4- Decanted (2006)

Netflix’teki şarap belgeselleri arasında yerini alan Decanted. Napa Vadisi’nin nasıl bir yer olduğunu merak edenler ve Kaliforniya’ya doğru şarap temalı bir seyahat planlayanlar için ideal. ABD’nin şarapla özdeşleşmiş bu bölgesini masalsı bir dille anlatan belgeselde burayı evi bellemiş üreticilerle ve şarap bağları, şarap evleriyle tanışacaksınız.


5- Mondovino (2004)

Şimdiyse bambaşka bir yerdeyiz. Sideways, şarap konusuna pembe gözlükler ardından bakarken, 2004 yapımı belgesel Mondovino, tamamen başka bir yerde duruyor. Jonathan Nossiter tarafından yönetilen belgesel, endüstriyelleşme ve küreselleşmenin şarap endüstrisi üzerindeki etkilerine göz atıyor. Fransa, İtalya, California ve New York’taki bağları ziyaret ettiğimiz belgesel, “şarap dünyasında globalleşme aslında ne demek” sorusunu irdelerken, büyük kuruluşkar ve bağımsız şirketler arasındaki tansiyonu inceliyor. İki saati aşan süresi ve şarap sektöründeki önemli kişilerle yapılmış röportajlarıyla Mondovino, değerli ve aydınlatıcı bir seyirlik.Kaynak: Listelist
  • Instagram