Şarap Hakkında Esnetilebilir Kurallar

Bu kurallar, bizi şarap içmekten uzaklaştırabilir. Ancak, katı kuralların çoğu, yumuşamaya ve esnemeye müsait. Kısaca, şarap şöyle içilir, böyle tadılır gibi birçok kurala kesinlikle uymak zorunda değilsiniz. İşte şarap hakkında sıklıkla söylenen ama aslında yapmasanız da keyfinizden pek bir şey kaybetmeyeceğiniz 9 kural.

1. Balığın yanında sadece beyaz şarap içilir

Bazılarımız kırmızı, bazılarımız ise beyaz şarabı tercih eder. Ancak iş balık yemeğe geldiğinde, kırmızı şarap sevsek de balığın yanında beyaz şarap içilir kuralı, zihnimizin bir köşesinde yer ettiği için kırmızı siparişi vermekten çekinebiliriz. Şarap üreticisi ve eğitmeni Bénédicte Martre-Trocard, Condé Nast Traveler dergisine yaptığı açıklamada, bazı balıkların ve özellikle ton balığının kırmızı şarapla mükemmel gittiğini söylüyor. Yani aslında balık ile beyaz içilmez çok da doğru bir genelleme değil. Daha koyu etli balıkları kırmızı ile tüketebilirsiniz.


2. Yemekte şampanya içilmez

Birçok kişi şampanyanın tek başına içilebileceğini, bir yemek yanında eşlik edemeyeceğini düşünür. Ancak, şampanyayı özel kutlamalarda yemekten önce ya da sonra içilen bir içki olarak düşünmek zorunda değilsiniz. Detroit’teki Wright Company’in eski içki direktörü Christian Stachel, şampanyanın yağlı yemekler eşliğinde mükemmel gittiğini açıklıyor. Yani, sağlam bir ana yemek yerken şampanyadan uzak durmanıza gerek yok.

3. Çevirerek açılan metal kapaklı şaraplar kötüdür

Marketlerdeki reyonlara baktığınızda giderek daha fazla çevirerek açılan metal kapaklı şarapların üretildiğini görürsünüz. Metal kapaklar, şarabı bozabilecek oksidasyonu önleyebilir ve pahalı mantar kapaklı şaraplardan daha çok dayanabilir. O yüzden, sırf kapağı metal diye o şaraba şans vermekten vazgeçmeyin.

4. Kırmızı şarabı soğutmamalısınız

Bu da çok söylenir. Neymiş, kırmızı şarap illa soğutmadan, sıcak sıcak içilirmiş. Evet, birçok kişi buna inanır ama aslında bu çiğnenemez katı bir kural değil. Yemek dergisi Kitchn’a göre, şarapların saklandığı mahzenlerin sıcaklığı düşündüğünüzden daha soğuk. Bazı kırmızı şarapların, tadının daha iyi anlaşılması için belirli bir sıcaklıkta olması gerektiği doğru.


5. Üzerinde yazan puana göre şarap seçmelisiniz

Bazı şarap şişelerinde, içkinin eksperlerce verilen kalite puanını gösteren bazı rakamlar bulunur. Ancak yüksek puan alan illa çok lezzetli ve kaliteli olacak diye bir kural yok. Bir şarap yüksek puan aldıysa, her şişesinin aynı lezzet ve kalitede olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, eksperler şarabı sizin gibi satın alıp içmez. Kaliteyi ölçmek için farklı yöntemler vardır. Bu yüzden, yüksek puan alan her zaman sizin damak tadınıza uymayabilir. Tabii, tercih sizin. Dilerseniz, puanı yüksek şarapları tercih edebilirsiniz ama her zaman aldığınız yüksek puanlı şarabın en iyisi olmasını beklemeyin.

6. Rosé sadece sıcak havalarda içilir

Rosé şarap, sadece havaların sıcak olduğu aylarda içilmeli diye bir inanış var. Koyu rosé şaraplar soğuk havalarda kök sebzeler, makarnalar, güveçler ve tartlar ile çok iyi gidiyor. Koyu renk rosé şaraplar, açık renklilere göre daha asidik ve daha tanelidir. Bu da onların sıcak havalarda tercih edilen açık renkli şaraplara göre, daha kuvvetli bir içki olmasını sağlıyor.

7. Karafa sadece kırmızı şarap konur

Şarabınızı döktüğünüz cam karafa sadece kırmızı şarap konulur sanıyorsanız bu da doğru değil. Bazı beyaz şarap ve şampanyaların karafa konulabilir. Özellikle dolgun gövdeli beyaz şaraplar (özellikle meşe beyazı) karaf için oldukça uygun. Eğer şarabı, doğrudan buzdolabından çıkarıp servis ederseniz, bu lezzetlerin bir kısmı maskelendiği için şarabın lezzetini tam olarak alamayabilirsiniz.


8. Yıllanmış şarap daha iyidir

En yaygın olan inanışlardan biri, yıllarca bekletilmiş bir şarabın daha lezzetli olduğudur. Ancak, bu her zaman bekleyen şarabın, taze bir şaraptan daha lezzetli olacağı anlamına gelmez. Birçok şarap yıllarca bekletilsin diye üretilmez. Eğer marketten, yıllanmaya uygun olmayan bir şarap aldıysanız, boşuna bekletip tadını bozmayın.


9. Fiyat artıkça damak zevkinize daha uygun şarap içersiniz

Restoranlarda daha fazla para ödediğinizde, her zaman damak tadınıza en uygun şarabı içemeyebilirsiniz. Bazı restoranlarda en yüksek puanı alan şaraplar, listedeki en ucuz ya da ikinci en ucuz seçenek olabiliyor. Bütçenize ve damak tadınıza göre en iyi şarabın hangisi olduğunu bilmek için biraz araştırma ve deneme yapabilirsiniz. Fiyat, bölge, çeşitlilik ve şarabın markasına göre karar vermek yerine, kendi zevkinizi keşfetmek için biraz çabalamalısınız.


Kaynak: Mashed